Aslan ve başak uyumu

Aslan burcunun yaradılıştan gelen liderlik özelliği çoğu burçla otorite sorunu yaşamasına neden olurken, söz konusu başak olduğunda gerçek anlamda uyumlu bir beraberlikten söz edilebilir. Ancak başak burçlarının dobra konuşan bir burç olması nedeniyle aslanların başak burçlarının eleştirilerine hazır olması gerekir. Sivri dilli olarak da tanınan başakların karşısındaki insanı eleştirme konusunda oldukça açık olması, otoritelerine ve toplum içindeki konumlarına çok önem veren aslanların kabullenemediği yorumlar almasına neden olabilir. Aslanlar başarıya her zaman aç oldukları ve belirli bir hedef doğrultusunda son derece sistematik bir biçimde çalışabildikleri için başakların saygısını ve hayranlığını kazanır. Başak burcunun yapıcı olmayan tüm eleştirileri aslanın başarı uğrundaki kararlılığını derinden etkileyecek ve konsantrasyonunun ciddi derecede dağılmasına neden olacaktır.

Aslan burçlarının otoritenin merkezinde yer almak istemesi, başak burçları için diğer birçok burcun aksine bir sorun olarak görülmez. Zira başak burçları ciddi manada “keskin bir zekaya sahip olmasına rağmen” bu özelliklerini insanlardan saklamaya da bayılır. Kimseye fark ettirmeden kıvrak zekasını kullanarak aslanı çok iyi idare edebilen başaklar, ilişkinin dominant karakteri kendileri olduğu halde aslanın kendisini otorite merkezi olarak görmesini dahi sağlayabilir. Aslan ve başak ilişkilerinde ipin kimin elinde olduğu başak burçlarının zekasına ve aslanlarının kararlılığına bağlıdır. Mutlu bir beraberlik için muhakkak başakların aslan burçları tarafından yapılan gövde gösterilerine müsaade etmesi gerekir.

Aslan ve başak burçları arasında yaşanan ilişkilerin kısa süre içinde raydan çıkması, büyük oranda aslanın beklediği ilgiyi görememesi ve sosyal hayatında ilginin odağına yerleşmeye çalışırken bu durumdan rahatsız olan başak burcunun eleştirilerine maruz kalmasıdır. Yalnızken dahi eleştiriyi kaldırma konusunda hassas olan aslanların bir de toplum önünde bu şekilde bir tutumla karşı karşıya kalması, ilişkinin doğrudan sonlanmasını sağlayacaktır. Bu neden başak burçlarının özellikle “yıkıcı eleştiriler yerine yapıcı olmaya çalışması” ve aslan burçlarına düşüncelerini söyleyerek aslında kendisinin iyiliğini istediğini hissettirmesi gerekir.

Her iki tarafın da söylenen sözleri çok iyi analiz edebilme yeteneğine sahip olması, aslan ve başak ilişkilerinde düşünmeden söylenen en küçük bir sözün dahi derin yaralar açmasına neden olur. Bu nedenle başakların eleştiri konusuna dikkat etmesi gerektiği kadar aslanların da sinirine hakim olup sonradan pişman olacağı sözler söylememesi gerekir. Başak ve aslanlar söyleyeceklerini iki defa düşünmeli ve yapıcı bir tutum takınmalıdır. Karşılıklı anlayış ve karşı tarafın isteklerine saygı duyma, aslan ve başak burcu ilişkilerinin kilit noktasıdır.

Rahnansaika