Araç alırken dikkat edilmesi gerekenler

araç alırken dikkat edilmesi gerekenlerBüyük bir hevesle alınan araçların sonradan çıkardığı sorunlar sebebiyle can sıkıntısı ve ağır bir maddi külfet altında kalmamak için araç alırken belirli noktaların önceden düşünülmesi gerekir. Araç alırken dikkat edilmesi gerekenler kişinin bütçesine, ihtiyaçlarına ve beğenisine göre değişse de bir takım temel hususlar üzerine kafa yormak sonradan sorun yaşanmaması açısından mühimdir. Sıfır ya da ikinci el fark etmeden satın alınacak aracın tipinin belirlenmesi, markanın belirlenmesi, fiyat hakkında bilgi sahibi olmak için pazar araştırması yapılması, kredi ile alım söz konusu ise kredi miktarı ve faiz oranlarının öğrenilmesi, aracın ne kadar süre ile kullanılacağının planlanması, sigorta ve bakım konusu, yedek parça ve teknik servis desteği gibi pek çok farkı konunun önceden düşünülmesinde yarar vardır.

Araç satın alırken acele etmemek, belki de dikkat edilmesi gereken ilk sırasında yer alır. İkinci el araç devirleri için de kredi verilmesi üzerine kullanılmış araç için kredi çekme ihtiyacı hissedenlerin ilk olarak bankalarla görüşmesi ya da en azından internet siteleri üzerinden edinebildiği kadar bilgi edinmesi gerekir. Kredi sözleşmesindeki maddeler, toplam kredi tutarı, vade, faiz oranı ve geri ödeme süresi gibi konular araştırılmalı ve her zaman bugünün şartları değil; kredi vadesine göre birkaç yıl sonrası hesaba katılmalıdır. Ayrıca satın alınmak istenen araç sıfır ise bu modelin ikinci el piyasasının da araştırılması birkaç yıl sonra aracın satılması gerekmesi halinde kar-zarar dengesi hakkında fikir edinilmesini sağlayacaktır.

Model karar kılınması halinde standart ya da ek paketli seçeneklerin değerlendirilmesi dahi gelecekte kullanıcı için önem kazanacaktır. Bu doğrultuda ihtiyaçların doğru belirlenmesi ve isteklerden ziyade rasyonel bir tutumla maddi imkanların göz önüne alınması daha uygun bir tercih olacaktır. İkinci el araç almayı düşünenlerin “son maliyeti” de hesaba katması önemlidir. Zira bakım gereksinimleri, vergi, sigorta ve ilerleyen zamanlarda satışta ne kadar fark olacağı gibi konuların düşünülmesi uzun vadeli maliyetin de doğru hesaplanmasına imkan tanır. Kullanılmış araçların her zaman bazı parçalarının bakım veya değişime ihtiyaç duyabileceğini unutmamak ve devir öncesi “güvenilir bir tamirci” ile aracın muayenesini yaptırmak en doğru hareket olacaktır.

Araç satın alırken marka ve modele göre teknik servis hizmetlerinin kapsamı ile yaygın hizmet ağının sağlanıp sağlanmadığı da dikkat edilmesi gerekenler arasındadır. İlgili modelde birçok kullanıcının karşılaştığı arızaların öğrenilmesi ve bu yedek parçaların maliyetinin öğrenilmesi dahi gelecekte önem kazanabilir. Ayrıca devir işlemlerinde yasal prosedür hakkında bilgi sahibi olunmaması halinde kısa dahi olsa bir ön avantaj yapmak ve kesinlikle ama kesinlikle “okumadan hiçbir belgeyi imzalamamak” da muazzam derece önemli bir konudur.