Altın çileğin faydaları

Son yıllarda ABD’de yapılan araştırmalar sonucunda insan sağlığı açısından sağladığı faydalar anlaşılan altın çilek bir anda tüm dünya genelinde popüler hale geldi. Yapılan araştırmalarla insan bedenine pek çok açıdan fayda sağladığı fark edilen bu bitki özellikle fazla kilolardan kurtulmak isteyenler için büyük bir umut kapısına dönüştü. Sindirim sisteminin düzenli bir biçimde çalışmasına yardımcı olan altın çilek, yüksek miktarda lif içerdiği için kilo vermek isteyenlere de fayda sağlayan bir meyvedir. Lif oranı yüksek olduğu için tüketilmesiyle birlikte uzun süreli tokluk hissi sağlar. Lifler sindirim esnasında ağırlıklarının birkaç katı su emerek genişlediğinden, az miktarda alınsalar dahi sindirimde hacim kazanarak tokluk hissedilmesini sağlar.

Lifli besinlerin ne kadar yararlı olduğu artık herkes tarafından biliniyor ve altın çilek de yüksek lif oranı ile fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin öğünlerinin vazgeçilmezi haline dönüşüyor. Kilo verme sürecinde bitkisel bir destek ürünü olarak kullanılan altın çilek, lifli yapısı sayesinde metabolizmanın da hızlanmasına yardımcı olur. Metabolizmanın hızlanması demek kişinin daha fazla kalori harcaması manasına geldiğinden, kilo vermek için uygulanan programın daha hızlı etki etmesi sağlanır. Lif oranıyla olduğu kadar yüksek vitamin içeriğiyle de bedene fayda sağlayan bu meyve; C, B1 ve B2 yönünden olduğu kadar A Vitamini yönünden de yüksek değerlere sahiptir. Altın çileğin faydalarının duyulması ile birlikte dünya çapında tanınan yıldızlar da bu meyveyi tüketmeye başlamış ve böylece bitkinin ünü tüm dünyaya yayılmıştır.

C Vitamini yönünden son derece zengin olan altın çileğin bilhassa kış aylarında düzenli olarak tüketilmesi, vücudun direnç kazanmasını ve bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlar. Kış mevsiminde düzenli olarak tüketilen altın çilek sayesinde tüm kış hastalıklara yakalanmadan geçirilebilir. Her kış grip ve nezle olanlar altın çileği öğünlerine ekleyerek kışı çok daha sağlıklı bir şekilde atlatabilir. Altın çileğin faydalarından bir diğeri de kan şekerinin dengelenmesine destek vermesidir ki, bu nedenle diyabet hastaları tarafından da tüketilmektedir. Dünya üzerinde bilinen en yüksek lif oranına sahip meyvelerden biri olan altın çilek, bağırsak faaliyetlerinin düzenlenmesine ve kabızlık sorununun giderilmesine de yardımcı olmaktadır. Ayrıca kabızlığın ilerlemesi sebebiyle görülen basur hastalığından korunmak için de düzenli olarak altın çilek tüketilebilir.

Antioksidan bir etkisi de bulunan bu meyve, idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisinde de hekim tavsiyesi üzerinde destek amacıyla kullanılabilir. Kansızlık sorunu çekenlerin de tükettiği bu yararlı meyvenin görme sinirleri üzerinde de olumlu etkiye sahip olduğu bilinmektedir. Vitamin değerleri yüksek olduğundan metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasına da ciddi oranda destek sağlamaktadır. Kısacası altın çilek, herkesin düzenli olarak yemesi gereken oldukça şifalı bir meyvedir.