Akrep ve yay uyumu

İlişkide her zaman otorite olmayı isteyen ve emir vererek insanları yönetmek konusunda oldukça başarılı olan akrebin yaradılıştan gelen bu davranış biçimleri yaylar tarafından pek hoş karşılanmaz. Söz konusu yay olduğunda akrep burçları otorite kurmakta büyük ölçüde zorlanacak ve buyurucu tavrını sürdürmekte ısrar ederse büyük ihtimalle ilişkinin sonlanmasına neden olacaktır. Akrep burçları sosyal hayatta birlikte olduğu insanı peşinden sürüklemek ve yaptığı sosyal aktivite planlarının harfiyen uygulanmasını ister ancak yaylar insanların başka istekleri doğrultusunda davranmak istemezler. Tam bir özgürlük aşığı olan yayların ipleri akrebin eline vermesi söz konusu dahi olmayacağından, akrep ile yay arasındaki ilişkilerde ideal uyumun yakalanmasından söz etmek oldukça güçtür.

Özgürlüğüne düşkün olan yaylar idare etmek ve görmezden gelmek konusunda da pek başarılı değildir. Akrep burcuyla birlikte olan yaylar hataları ve olumsuz yönleri çekinmeden ve bazen “patavatsızlığa kaçacak şekilde” ifade edecektir. Akrep burcunun hoşuna gitmeyen bu hareketlerin sosyal çevre yanında yapılması ise akrebin zehrini akıtmasına ve gerçek anlamda bir fırtına koparmasına neden olabilir. Güven konusunda da bitmek bilmeyen sorunlar yaşayan akrep ve yaylar, akrebin kıskançlık krizleri ile yayın gizemli tavırları arasında gidip gelen bir ilişki yaşayabilir. Kendini herkesten soyutlamak ve özel hayatını kimseye haber verme gereği duymadan yaşamak isteyen yayların hareketleri, akreplerin aldatıldığından şüphelenmesine ve kıskançlık krizlerine girmesine neden olabilir.

Akrep burcu tam bir mülkiyetçi olduğundan, birlikte olduğu yayı da sahiplenmek isteyecektir. Aslında akrepler tamamen iyi niyetli olarak bu tarz bir tavır takınsa da, bu durum yayların kendini kapana kısılmış hissetmesine ve o çok önem verdikleri özgürlüklerinin ellerinden kayıp gittiğine inanmasına neden olacaktır. Yay burcu bir insanla birlikte olan tüm akreplerin unutmaması gereken en önemli konu; “bir yaya asla ama asla ne yapacağının söylenmemesi” gerektiğidir. Gerek karşı cinsle ilişkiler gerek sosyal yaşam gerekse de iş hayatında her zaman kendinden emin olan yaylar, bazen kendini beğenmişliğe kaçacak kadar çok her şeyi bildiğini düşünür. Yükselen etkisiyle bazı yaylar ne yapacaklarını her zaman bildiğini düşünür ve akreplerin kendilerine akıl vermesini kaldıramaz.

Yay burçlarıyla birlikte olan akreplerin otorite merkezi olmaktan vazgeçmesi ve bunu yapmaya çalıştıkça birlikte olduğu insanı kendisinden daha çok uzaklaştıracağını bilmesi gerekir. Yay daha çok uzaklaştıkça özgürlüğünü yaşamaya olan eğilimi artacak, bu da akrebin daha çok kıskanmasına neden olacaktır ki ilişki bir kısır döngüye girecektir. Madalyonun diğer yüzündeki yayların karşısındaki insanı olduğu gibi kabul etmesi ve her sorunun ya da isteğin altında bir “otorite kurma çabası olmadığını” anlaması gerekir.