Ak Robot seçim çalışmalarında

Bayrak, afiş ve posterlerle yürütülen reklam çalışmalarına robot da eklendi. Türkiye’de ilk robotlu tanıtımı gerçekleştiren AK Parti, rakiplerine fark atma gayreti içerisinde. Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda vatandaşların önüne çıkartılan Ak Robot (Akimo), hem vatandaşların sorularını cevaplandırdı, hem de vatandaşlardan oy istedi. Vatandaşlarla konuşan görünürde Ak Robot gibi olsa da, perde gerisinde ismi gizli tutulan bir Ak Partiliydi.

Özgürlük Meydanı’nda “İstikrar için Ak Parti’ye oy verin, Durmak yok yola devam,” şeklinde slogan atarak oy isteyen robotu gören vatandaşlar, şaşkınlığını gizleyemedi. Robotun etrafını saran vatandaşlar, robotun “İstdeğinizi sorun, ne sorarsanız cevap verebilirim” şeklinde konuştuğunu duyunca robotu soru bombardımanına tuttu. Seçimin sonuçlarını merak edenler, robotun özelliklerini öğrenmek isteyenler, Ak Parti’nin bir daha seçilmesi durumunda ne yapacağını bilmek isteyenler, sırayla sorularını sordu. Vatandaşların sorularını bir politikacı gibi cevaplandıran robot, zaman zaman vatandaşlara AK Parti iktidarının çalışmaları hakkındaki düşüncelerini öğrenmeye çalıştı.

İlginç diyaloglara ve görüntülere sahne olan robotlu tanıtım, vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Bazı vatandaşlar robotun verdiği cevaplara sinirlenirken, bazı vatandaşlar da her şeyin iyi olduğunu ancak yine de doğalgaz, su, elektrik faturalarının emeklilerden tahsil edilmemesini istedi. Robota bakarak konuşan bazı vatandaşlar perde gerisinde birinin olduğunu fark ederken, bazıları da bir robotla konuşuyormuş gibi davrandı. İlk defa karşılarında oy isteyenin bir politakacı değil de robot olduğunu gören vatandaşlar ise şaşkınlığını gizleyemedi.

Bir Japon firmasından kiralanan Ak Robot Akimo’nun 15 Temmuz’da İstanbul’da yapılacak büyük mitingde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile vatandaşın karşısına çıkacağı belirtildi.