Tırnak morarması

Tırnak morarması “kesinlikle” çok ciddi hastalıkların habercisi olup, vakit kaybetmeden sebebinin araştırılması için hastaneye gidilmesini gerektirir. El ve ayak tırnaklarında görülen morarmalar, kanda bulunan Oksijen seviyesinin azaldığını gösterir. Oksijen gibi insan yaşamı için en gerekli iki maddeden birisi olan bir bileşenin azlığı, şüphesiz yaşam açısından ciddi riskler taşımaktadır. Kalp rahatsızlıklarından, astım krizlerine kadar farklı hastalıkların neden olduğu tırnak morarması, her insanın ciddiye alması gereken bir konudur.

Tırnak morarmasının nedenleri:

Tıp dilinde “Siyanoz” olarak adlandırılan tırnak morarması; özellikle astım hastalarında sıkça görülür. Astım krizi esnasında nefes almakta zorlanan hasta, vücuduna yeteri kadar oksijen alamaz. Bu nedenle kan değerleri normalin altına düşerek, belirli bir aşamadan sonra tırnakların morarmasına neden olur.

Tırnak morarması çoğu Bronşit hastasında da kalıcı olarak görülmektedir. Hayatlarını bu hastalık ile sürdürdükleri için metabolizmaları düşük Oksijen seviyesine adapte olmuştur. Ancak Bronşit hastalığının ilerleyen dönemlerinde tırnağın tamamen morarıp kaybedilmesine neden olabileceğinden, dikkat edilmesi gerekir.

Akciğer Embolisi denen ve akciğer damarlarının tıkanmasına neden olan bir hastalık da tırnakların morarmasına neden olabilir. Ayrıca daha önce kalp krizi ya da spazmı geçirmiş kişilerin, tırnak morarmasına karşı ekstra dikkat olması gerekir. Kanda Oksijen miktarının azaldığını haber veren tırnaklar, yakın bir zamanda tekrar kalp krizi geçirebileceğinizin habercisi olabilir. Vakit kaybetmeden doktorunuza giderek, gerekli testleri yaptırmanız yararınıza olacaktır.

Tırnak morarması tedavisi:

Tırnak morarması genel olarak yukarıda bahsedilen hastalıklardan kaynaklandığından, vücudunuzun adeta “haberci” olarak kullandığı bir durumdur. Tırnaklarınızda morarma varsa bunun ciddi bir hastalıktan kaynaklanabileceğini idrak ederek, en kısa sürede gerekli testleri yaptırmanız gerekmektedir. Bu şekilde doktorunuzun erken koyacağı bir tanı sayesinde, hayati risk taşıyan hastalıklara karşı önlem alma şansınız olur.

“Tırnak morarması” için 3 yorum

  1. 15 yaşındayımm ve 2 aydır tırnaklarım morarmakta ara da geliyor bu morluk ve kısa sürede gerçekleşiyor tırnaklarım morarmasa bile ellerim ve ayaklarım daima soğuk aile hekimine gittik hormon testleri kan testleri vb testler yaptırdık doktorumuz kanımın cok iyi olduğunu ve turp gibi olduğumu söyledii fakat bunun nedeni nedir arada ellerimde titremede var ayriyetten 1 tane tırnağımın köşesinde sarı ufak bi leke oluştu yanıtlarsanız sevinirmm..

  2. 15 yaşındayım bn de buse gibi önceden tırnaklarım sadece soğukta morarıyordu bn de önemsemedim.çok üşyorum ama bazen de çok terliyorum.neyse önceden böyleydi doktora gittim.doktor hiç birşeyimn olmadığını tam tersine kan değerlerimin çok iyi olduğunu söyledi.sadece plt değerim ve wbc değerim yüksek çıkmıştı ama bunun normal olduğunu söyledi.bn de bir şey diyemedim ama önceden sadece soğukta olan tırnak morluklarım hep var her baktığımda var ve bn gerçekten son zamanlarda nefes almakta çok güçlük çekiyorum bir diğer sitede dakikada 15 ve altı nefes alyorsanız sağlıklısınız ama 25 ve üstü ise tehlikeli dedi ve bn 30 nefes aldım.lütfen bir cevap vern lütfen…

  3. tırnaklarım mor ve 3 aydır artarak kesik kesik oldu.ciziklerden tırnagımı göremiyorum.cok endişeliyim.astım rahatsızlıgımda var cocukluktan beri.sanki bıcakla cizmiş gibi derin derin kesikler ve morluklar olustu ve gittikce artıyor..ne yapmalıyım.cilt uzmanımı ?yoksa astım uzmanına mı görüneyim?bilgilendirirmisiniz…el tırnaklarım da bu durum olustu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir