Ev yapımı acı biber sosu

acı biber sosuAcısso olarak da bilinen ve ızgaralardan kızartmalara pek çok farklı yemek çeşidiyle birlikte tüketilen acı biber sosu, kırmızıbiber kullanılarak hazırlanan ve yemeklere hoş bir lezzet katan uzun ömürlü bir yemek sosudur. Evde herkes tarafından hazırlanabilecek bir tarif olan acı biber sosu; kızartma ve ızgara etlerden çorbalara, makarnalardan hamur işlerine, kahvaltılardan köftelere birçok farklı yemekle birlikte keyifle yenebilir. Zor bir tarif olmamakla birlikte hazırlanması biraz meşakkatli olan acı biber sosu, buzdolabında ağzı sıkı kapatılmış cam kavanozlarda uzun süre boyunca da saklanabilmektedir. Evde kendiniz yaptığınız için katkı maddesi olmadığından emin olduğunuz acı biber sosunu, cam kavanozlar dışında meşrubat şişelerine de koyarak aylarca buzdolabında saklayabilirsiniz.

Malzemeler;

  • 5 adet dolmalık ince kabuklu kırmızıbiber
  • 1/2 kilogram kırmızı acı biber
  • 1 çorba kaşığı (15-20 gram) toz şeker
  • 4 çorba kaşığı (20 ml) elma sirkesi
  • 1 çay bardağı içme suyu
  • 1 çay kaşığı sofra tuzu

Hazırlanışı;

İlk olarak dolmalık kırmızıbiberlerin saplarını ve tüm çekirdeklerini ayıklayın. Seçtiğiniz dolmalık biberin etli olması ve mümkün olduğunca ince kabuklu olması gerekir ki, tercih edilen biber cinsi lezzeti de büyük oranda etkileyecektir. Temiz suyla yıkadığınız ve tamamen kuruyan biberlerinizi, küçük acı biberlerle birlikte iri parçalar halinde keserek tencereye alın. 1 çay bardağı temiz su ile kısık ateşte 5-6 dakika kadar kaynattığınız biberleri, “suyu ile birlikte” mikser kullanarak püre haline getirin. Püre haline getirdiğiniz biberlerinizi ince bir tel süzgeçten, kaşığın tersini kullanarak geçirin. Bu şekilde tel süzgeçten geçirdiğiniz biberlere; tuz, şeker ve sirke ekleyerek malzemeyi iyice karıştırın.
Evde hazırladığınız acı biber sosu için birçok farklı acı biber türü kullanabileceğiniz için karışıma ekleyeceğini şeker, tuz ve sirke oranını kendi damak tadına göre değiştirebilirsiniz. Karışımı hazırlarken tuz ve şekeri azar azar ekleyerek sosun kıvamına bakmanız ve bu doğrultuda kendi zevkinize göre uygun miktarı belirlemeniz mümkündür. Hazırladığınız acı biber sosunu kapağını açmadan cam kavanoz ve şişelerde aylar boyunca  buzdolabında saklayabilirsiniz.