Boyun kütletme çok zararlı


Android cihazlar için tasarladığımız zeka oyunu Sokoban Piliç'i Google Play'den yüklemek için aşağıdaki resme tıklayın.

Google Play sayfasına gitmek için tıklayın!

Boyun, bel, sırt ağrıları için genelde eklemlerimizi kütletiriz. Halbuki bu durum faydadan çok zarar verir. Kütletme gibi ani hareketler sinir sıkışmasına bu da şiddetli ağrıya sebep olur. Prof. Dr. Ayşen Yücel, kütletmenin kireçlenmeye yol açtığını anlattı.

Bel, sırt ve boyun ağrısı, masa başında hareketsiz çalışan kişilerin en çok karşılaştıkları sağlık sorunları arasında yer alıyor. Kimi zaman dayanılmaz hale gelen bu ağrılardan kurtulmak için genellikle bel ve boyun kütletme ile sırt çiğnetme yolları deneniyor. Uzmanlar bilimsel bir temeli olmayan bu yöntemlerin fayda etmediği gibi eklemleri zorlayarak kireçlenme ve ağrının şiddetlenmesi gibi sorunlara yol açtığı uyarısında bulunuyor.

Anadolu Sağlık Merkezi’nden algoloji uzmanı Prof. Dr. Ayşen Yücel, boynu rahatlatmak için yapılan hızla sağa ve sola döndürme işleminin (boyun kütletme) zararları hakkında bilgi verdi. Boyun kütletmenin halk arasında eklem kireçlenmesi olarak bilinen dejenerasyonun önemli sebeplerinden biri olduğunu söyledi. Boyun kütletmeyi alışkanlık haline getirenlerde bu tür kireçlenme vakalarına sık rastlanıldığını aktardı. Ayşen Yücel, boyun kütletmenin bazı durumlarda ağrının daha da artmasına yol açtığına dikkat çekerek, “Omurlarımızın arasında faset eklem diye adlandırdığımız eklemler var. Boyun kütletme gibi ani hareketler eklemlerin çok zorlanmasına, sinirlerin sıkışmasına, bunlar da şiddetli ağrı ve kas spazmına sebep oluyor.” diye konuştu.

Prof. Dr. Yücel, bel ve sırt ağrılarından kurtulmak için yaptırılan ‘sırt çiğnetme’ işleminin kas zedelenmesi ve kanamalara yol açabildiğini bildirdi. Bazı kişilerin de boyun ve sırt ağrıları için gelişigüzel masaj yaptırdığını ifade ederek, “Rastgele masaj çok tehlikeli. Arkadaşına masaj yaptırdıktan sonra şiddetli ağrı ve kas çeperi zedelenmesi şikâyetiyle gelen pek çok hasta oluyor.” dedi.

En iyi tedavi egzersiz

Fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı Prof. Dr. Semih Akı ise bel, sırt ve boyun ağrılarından kurtulmanın yolunun egzersizden geçtiğini anlattı. Ağrı şikâyetiyle gelen hastalar için fizyoterapist nezaretinde özel bir egzersiz programı hazırlandığını belirterek, “Kişinin yaşı, cinsiyeti, diğer hastalıkları, aktivite durumu ve daha önce egzersiz yapıp yapmadığı bile önemli. Birbirinden tamamen farklı iki kişiye aynı egzersizler verilmemeli.” açıklamasını yaptı.

63 Comments

 1. slm bn 13 yaşındayım ve okulda sıra belimi ve boynumu çık sğrıtıyor tabiki ders çalışma masamda boynumu kütlettikçe rahatlıyorum ve birgün arkadaşlarımla oyun oynarken boynumda yanma gibi çok kötü bir şey oldu ve o arsıra oluyor o nedir?bunu için ne yapmalıyım?lütfen söyleyin

 2. mustafa ercüment

  Devam ediyorsa Fizik tedavi doktoruna çık korkma önemli değildir çıtırdatmaya alıştırma ama zararlı bir şeyde değil büyüyünce zaten terkedersin.

 3. ozgur

  merhaba bende 13 yaşındayım bazen futbol vb oyunlar oynarken kütlettiğim yerlere kıramp giriyor kütletmemle bir alakası olabilirmi??

 4. onur

  ben 16 yaşındayım devamlı belim bi kütletmekdeyim ve boynumuda artık oturur kalkarkan bile belimde kendiliginde oluşan sesler ve kütlemeler hissetmeye başladım ne yapmalıyım ??

 5. emin çiftçi

  15 yaşımdayım belimi kütltirken bişey oldu boynumu her sola çevirdiğimde kütlüyor sice bunun nednş nedir lütfen söyleyin doktara gitmelimmiyim

 6. burak

  slm ben burak otururken bilgisayar başındayken bi şeyler yaparken boynum sürekli agrıyor ve bende boynumu kütlediyorum zararlı oldugunu bile bile boynumu kütlediyorum bazen rahatlıyorum bazense iskence haline geliyor bu alışkanlıkdan nasıl kurtulabilirim ardaşlar YARDIMCI OLUN LÜTFEN…..,

 7. mrh ben aleyna 12 yaşındayım bel baş parmak larımı klütlediyorum ama vicudum alışmadı 1haftada sadece 2 kez oluyor eğer ne yapmam konusunda yardım edermisiniz

 8. slm ben 13 yasındayım ve boynum ve belim agrıdıgı zaman çıtlatıyorum agrısı geciyor fakat son günlerde çok agrıyor heryerim çıt ediyor alıskanlık olmus bende yapmasam olmuyor zararı varmıdır varsa nelerdir.?

 9. ya benim heryerim kütlüyo boynum parmaklarım ayak parmaklarım belim sırtım.Bunu yazarken bile kütletme ihtiyacı duyuyorum belim bazen okulda çok ağırıyo anneme evde kütlettiriyorum çok rahatlıyorum ama kurtulmam lazım bu arada 15 yaşındayım ne yapmalıyım ?

 10. samet

  Öncelikle ben bu boyun kütletmesinin boyundaki sıvıyı yok ettiğini duydum.Bu bilgi doğru mu?
  Ben boynumu ve parmaklarımı kütletiyorum ve bu bende bağımlılık haline geldi kütletmeden duramıyorum.
  Ne yapmam lazım??

 11. Emre

  mrb bn 19 yaşındayım ve her gün belimi kütletmekteyim yapmassam rahatlıyamıyorum ve artık geceleri ağrıya sebep oldu ve eğilirken kaburgamda sanki bir kemik bükülüyor gibi ağrıya sebeb oluyor bunun için ne yapmalıyım…

 12. özlemmm

  merhabalar ben boynumu parmaklarımı belimi hatta ayak parmaklarımı bile kütleten bir insanım 19 yaşındayım ve bu bende alışkanlık oldu geçen gece o kadar çok belim ağrıdıki anlatamam sabaha kadar uyuyamadım bida kütletmiycem diye yemin ettim doktora gitmelimiyim yoksa kütletmeyi bırakırsam geçermi

 13. pelin

  merhaba. her sabah uyandıgımda boynumu, parmaklarımı cıtlatıyorum ve gerılerek sırtımı cıtlatıyorum ınanılmaz ır sekılde catırdama seslerı gelıyor. annemın yanında yaptıgımda cok koktu bu seslerden. fakat 7 yasımdan berı hala bırakamadım suan 15 yasındayım. ne yaparsam bırakabılırım acaba..

Bir Cevap Yazın